Przegląd samochodu przed wakacjami – co należy sprawdzić?

przygotowanie samochodu przed wakacjami

Przegląd samochodu przed wakacjami, zwłaszcza jeśli całą rodziną wybieramy się w trasę liczącą tysiące kilometrów to obowiązek każdego odpowiedzialnego kierowcy. Pozwoli to zabezpieczyć się skutecznie przed niemiłymi niespodziankami w podróży, które mogą zepsuć nam udane wakacje. Jakie rzeczy kierowca może sprawdzić samodzielnie i dlaczego przegląd samochodu przed podróżą w sprawdzonym warsztacie to dobry pomysł?

Samodzielny przegląd samochodu

Podstawowe rzeczy pozwalające na sprawną jazdę kierowca może sprawdzić samodzielnie. Należy do nich przede wszystkim sprawdzenie płynów eksploatacyjnych i zorientowanie się, czy nie jest konieczna dolewka do płynu:
– chłodniczego,
– do spryskiwaczy,
– hamulcowego,
– wspomagania kierownicy.
Poziom płynów hamulcowego, chłodniczego i wspomagania kierownicy powinien znajdować się pomiędzy oznaczeniami min. i max na ich zbiornikach, bliżej oznaczenia max. Jeśli chodzi o płyn do spryskiwaczy, należy dolać go tyle, aby widoczne było w zbiorniku lustro cieczy.

Samodzielnie można sprawdzić również ciśnienie w oponach czy kole zapasowym, w trakcie tankowania na stacji benzynowej. Wartości ciśnień znajdziemy na naklejce umieszczonej na klapce wlewu paliwa, na słupku drzwiowym lub w instrukcji obsługi samochodu. Sprawdzajmy również regularnie stan ogumienia, na którym umieszczone są wskaźniki zużycia. Jeśli są one starte lub na oponach widoczne są bąble czy przecięcia, powinniśmy je wymienić przed dłuższą podróżą.

Istotną kwestią związaną z prawidłową eksploatacją samochodu jest również kontrolowanie przez kierowcę poziomu oleju silnikowego. Sprawdza się go na bagnecie pomiarowym przy zimnym silniku, kiedy samochód stoi na równym podłożu. Jeżeli wskazania na bagnecie są bliżej wartości minimalnej, należy uzupełnić go do poziomu nieco poniżej wartości maksymalnej. Dodatkowo, przygotowując się do podróży, zabierzmy ze sobą przynajmniej litr oleju na dolewkę, wybierając ten, który jest zalecany przez producenta. Informacje o rodzaju oleju można znaleźć w książce serwisowej samochodu.

Samodzielnie skontrolujemy także stan wycieraczek oraz świateł samochodu. Jeżeli wycieraczki zostawiają smugi, nie przylegają dobrze do szyby i są rozwarstwione – należy wymienić ich pióra na nowe. Podobnie żarówki, które nie świecą już zbyt jasno, kierowca może zazwyczaj wymienić samodzielnie, bez udawania się do warsztatu. W podróż zabierzmy również ze sobą komplet zapasowych żarówek, upewniając się, jaki ich typ pasuje do reflektorów naszego auta.

Przed wakacyjnym wyjazdem sprawdźmy samodzielnie, czy mamy w samochodzie wszystkie środki ratunkowo-gaśnicze, jak apteczka, gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Szczególnie warto sprawdzić apteczkę, która rzadko używana może zawierać przeterminowane leki lub bezużyteczne opatrunki. Jeżeli jeszcze jej nie mamy, zaopatrzmy się przy okazji w kamizelkę odblaskową, która zapewni nam odpowiednią widoczność na drodze podczas awarii lub kolizji.

Przegląd samochodu u mechanika

Przegląd samochodu przed wakacjami u mechanika niezbędny jest do dokładniejszej kontroli stanu technicznego auta. W ramach przeglądu samochodu skontrolowane zostaną:

– poziom płynów eksploatacyjnych i oleju;
– stan układu hamulcowego, czyli tarcz i klocków, od których zależy nasze bezpieczeństwo na drodze; elementy układu hamulcowego mogą być niesprawne po kilku latach eksploatacji, więc przegląd samochodu przez wyjazdem wakacyjnym jest dobrą okazją do zbadania ich przez fachowca i zminimalizowania ryzyka awarii samochodu w czasie urlopu;
– stan zawieszenia i jego geometria, od których zależą nasz komfort i bezpieczeństwo, jak sprawdzenie stanu i poprawności pracy wahaczy, amortyzatorów, reakcji kierownicy na skręcania, stan półosi oraz kontrola elementów układu przeniesienia napędu i amortyzatorów;
– układ kierowniczy,
– akumulator i układ elektryczny, który może być narażony na obciążenia w wysokich temperaturach, przekraczających 30 stopni Celsjusza;
– oświetlenie pojazdu.

Warto również porozmawiać w trakcie przeglądu z obsługą serwisu, precyzując, gdzie wybieramy się na wakacje. Na przykład jadąc w góry, warto szczególną uwagę zwrócić na klocki hamulcowe, które przy podjazdach i zjazdach z krętych górskich tras mogą zużywać się szybciej niż zwykle.

W trakcie wizyty w serwisie istotne jest sprawdzenie sprawności układu klimatyzacji w samochodzie, zwłaszcza jeśli wybieramy się w podróż latem. Sprawna, wolna od grzybów i drobnoustrojów i nabita klimatyzacja zdecydowanie poprawia komfort jazdy w upalne dni i jest bezpieczna dla zdrowia pasażerów.

Przegląd samochodu przez wyjazdem za granicę

Dokładny przegląd auta należy wykonać nie tylko wybierając się w podróż po kraju, ale przede wszystkim w przypadku wyjazdów zagranicznych. Zrujnowanie sobie pobytu za granicą na skutek nieplanowanego postoju w zagranicznym warsztacie samochodowym będzie równie nieprzyjemne, jak fakt, że sporą część budżetu przeznaczonego na wakacje będziemy musieli przeznaczyć na naprawę auta.

Wybierając się w podróż za granicę sprawdźmy również kwestie takie, jak:
– ubezpieczenie OC, które obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Jeśli jednak wybieramy się do państw spoza UE, musimy wykupić tzw. zieloną kartę. Oferowana jest ona najczęściej gratis do już wykupionego ubezpieczenia OC. Musimy jedynie odebrać ją w placówce ubezpieczyciela lub zadzwonić na infolinię. Będzie nam ona potrzebna na terenie takich państw europejskich, jak Albania, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Białoruś, Rosja, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Tunezja, Iran, Turcja, Izrael i Ukraina;
– legalizacja gaśnicy samochodowej, czyli jej przegląd potwierdzający, że jest ona sprawna i gotowa do działania. Przegląd jest niedrogi, kosztuje ok. 5-10 zł, warto jednak wykonać go przed wyjazdem zagranicznym, aby nie wdawać się w niepotrzebne dyskusje w razie kontroli;
– przepisy i limity prędkości w krajach, do których się wybieramy, zwracając szczególnie uwagę na dodatkowe wymagania w zakresie wyposażenia samochodu. Dotyczy to np. kamizelki odblaskowej, która jest obowiązkowa w takich krajach, jak Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Hiszpania, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry i Włochy. Warto więc mieć ją w swoim samochodzie, na wypadek jakiejkolwiek kontroli.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

# “Przegląd samochodu przed wakacjami – co należy sprawdzić?

  1. Paweł Krkowski pisze:

    Hehe polak po szkodzie, nie sprawdziłem klocków ani olejów i miałem przygodę w Finlandii.. ponad tyysiak dla passata to było jednak trochę za dużo, ale jakbym przeprowadził przegląd przed wyjazdem, uzupełniłbym oleje, wymienił bezpieczniki itd. Na pewno dałbym rade bez problemu, warto uczyć się na błędach… kosztownych

Zapraszamy do kontaktu z redakcja ;)

Informacja prawna