Wobec okresu ciąży i aktywności, których można lub nie powinno się w nim podejmować, pojawiło się wiele mitów i nieścisłości. Kobiety w obawie o zdrowie maleństwa często panikują i unikają działań, których nie powinny się obawiać. Zatem czy w ciąży można latać samolotem? Jak najbardziej, pod warunkiem konsultacji z lekarzem i zachowania reguł bezpieczeństwa.
Czy latanie podczas ciąży jest na pewno bezpieczne?
Badania pokazują, iż w przypadku zdrowej kobiety, podróże drogą powietrzną są jak najbardziej bezpieczne. Czynniki występujące podczas lotu, takie jak spadek wilgotności powietrza, zmiany ciśnienia czy niewielkie promieniowanie jonizujące nie stanowią zagrożenia dla ciąży niepowikłanej w odpowiednim wieku. Na pytanie, czy można latać w ciąży, odpowiedzieli m. in. naukowcy z Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, na których zaleceniach oparliśmy nasz artykuł.
Wiek ciążowy, a bezpieczeństwo
Wiele kobiet decyduje się odbyć podróż między 18. a 24. tygodniem ciąży, kiedy narządy dziecka są w większości wykształcone, jednak każda niepowikłana ciąża przed 37. tygodniem (lub 32. tygodniem w przypadku ciąży bliźniaczej) powinna być bezpieczna podczas lotu.
Latanie w ciąży powyżej 37. tygodnia jest surowo zabronione przez większość przewoźników, u niektórych linii lotniczych zakazany wiek ciążowy jest jeszcze niższy. W tym okresie, przy długiej podróży na siedząco, mogą wystąpić problemy z krążeniem krwi prowadzące do zasłabnięcia. Różnice ciśnienia mogą zaś przyczynić się do przedwczesnego porodu.
Jak dobrze spędzić lot?
Ciężarnym zaleca się wybieranie lotów bez przesiadek, trwających nie więcej niż cztery godziny. Długa podróż w pozycji siedzącej nie sprzyja dobremu krążeniu krwi, warto więc dobrać odpowiedni strój oraz zadbać o odpowiednią dawkę ruchu podczas lotu. Częste spacery po pokładzie oraz wykonywanie ćwiczeń na siedzeniu pomogą nam zadbać o właściwy przepływ erytrocytów. Złe krążenie krwi podczas lotu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, warto więc omówić tę kwestię podczas konsultacji z lekarzem.
Innym czynnikiem utrudniającym podróż samolotem w ciąży jest niewątpliwie konieczność częstego korzystania z toalety. Jeśli to możliwe, usiądźmy przy przejściu i jak najbliżej łazienki.
Ciężarna, jak każdy pasażer, musi także zapiąć pasy. Powinny być umiejscowione poniżej brzucha. W razie kłopotów, warto poprosić o pomoc stewardessy.
Warto pamiętać, iż powietrze na pokładzie samolotu jest znacznie bardziej suche niż w większości miejsc na ziemi. By uporać się z tą niedogodnością, podczas podróży powinnyśmy pić dużo niegazowanej wody.
Przeciwwskazania
Do głównych przeciwwskazań należą niedokrwistość, krwawienia z dróg rodnych, niektóre choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu. Kobiety w ciąży zagrożonej powinny absolutnie unikać lotów samolotem.
Niezależnie od występowania przeciwwskazań, latanie samolotem w ciąży należy każdorazowo konsultować z lekarzem!
Zasady dodatkowe
Przy planowaniu podróży warto upewnić się, że dany przewoźnik dopuszcza obecność kobiet w ciąży na pokładzie. Linie lotnicze nie mają takiego obowiązku i czasem profilaktycznie decydują się zrezygnować z obsługiwania pasażerek niezależnie od trymestru.
Większość linii lotniczych z którymi mogą podróżować ciężarne wymaga od nich jednak zaświadczenia lekarskiego, w którym znajdzie się informacja o wieku ciążowym oraz braku przeciwwskazań do lotu. Zaświadczenie może być napisane w języku polskim, jednak na wszelki wypadek warto zaopatrzyć się także w wersję angielską.
Choć nie jest to wymagane, dobrym pomysłem będzie również wyrobienie dokumentów umożliwiających bezpłatną opiekę zdrowotną na terenie odwiedzanego kraju, wykupienie ubezpieczenia i wyszukanie informacji o szpitalu najbliżej miejsca pobytu oraz o tym, jak do niego dojechać. Komplikacje niestety mogą przydarzyć się nam w każdym miejscu na świecie i w najmniej spodziewanych momentach.
Wiadomo rozsądne kobiety myślą przed wejsciem do samolotu, ale to już zależy który tydzień i jak dana osoba się czuje, sprawa bardzo indywidualna. Osobiście latałam i wszystko jest ok 😉