Podróż w dalsze zakątki – o czym musisz pamiętać?

Poznawanie nowych rejonów świata jest niewątpliwie przyjemnością, jednak warto pamiętać, że wybierając się w mniej znane lokalizacje czy egzotyczne miejsca, koniecznie trzeba odpowiednio się przygotować. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam rady, z których warto skorzystać. Dzięki nim unikniecie niemiłych niespodzianek.

Sprawdź, gdzie znajduje się ambasada i odpowiednio zaplanuj podróż

O ile wybierając się do Europy Zachodniej niespecjalnie musimy poznawać obyczaje czy kulturę, wszak są one nam znane, jednak wybierając się w egzotyczne miejsca sytuacja wygląda już zgoła inaczej. Przede wszystkim warto poznać panujące tam obyczaje czy zasady, gdyż w innym przypadku może się okazać, że obrazicie rdzennych mieszkańców, a to może być dla Was nawet niebezpieczne. Pamiętajcie choćby, że to co dozwolone u nas nie zawsze dozwolone jest w krajach islamskich. Przykładem może być Zanzibar. Choć wyspa cieszy się dużą popularnością wśród turystów, to jednak i turyści muszą stosować się do tamtejszych obyczajów, które są bardzo surowe. Zatem poza ośrodkiem absolutnie zabronione jest spożywanie alkoholu, z kolei kobiety muszą zadbać o odpowiedni strój. Dla swojego bezpieczeństwa warto także dowiedzieć się, gdzie znajduje się polska ambasada, aby w razie problemów móc uzyskać pomoc.

Jesteś tym, co jesz

Choć warto poznawać nowe potrawy, to trzeba jednak wiedzieć, że spożywanie egzotycznej kuchni może skończyć się bardzo nieciekawie. Dlatego też najlepiej zachować ostrożność i umiar. Dodatkowo przydadzą się probiotyki. Pamiętajcie również, że w każdy m kraju poziom higieny jest inny, np. w Indiach pozostawia wiele do życzenia. Dlatego tutaj mamy dla Was radę, a mianowicie koniecznie kupujcie wodę butelkowaną, gdyż w innym przypadku może się to dla Was skończyć zatruciem pokarmowym.

Ubezpieczenie ma znaczenie

Przebywając na terenie Unii Europejskiej nie trzeba bać się o ubezpieczenie zdrowotne, wszak w razie konieczności zawsze można skorzystać z tamtejszych szpitali. Ale nie w każdym miejscu na świecie sytuacja wygląda tak samo. Dlatego warto przygotować się na różne sytuacje, wszak życie potrafi zaskakiwać, nie zawsze pozytywnie. Doskonałym wyborem jest wykupienie ubezpieczenia, które w razie konieczności pokryje koszty leczenia. W innym przypadku może się okazać, że koszty pomocy medycznej będą bardzo wysokie, a powrót do kraju niezwykle trudny.

Zadbaj o szczepienia

Warto pamiętać jeszcze o odpowiednich szczepieniach. Oczywiście dotyczy to krajów azjatyckich czy afrykańskich. I tak np. jadąc do Tajlandii warto wykonać szczepienie przeciwko błonicy, cholerze czy durowi brzusznemu. Nawet na Bliskim Wschodzie w krajach wysoko rozwiniętych są choroby, które niemal nie występują w Europie. W Arabii Saudyjskiej występuje dur brzuszny, czy tężec, przed którymi także warto się zabezpieczyć. Listę obowiązkowych i zalecanych szczepień znajdziecie na rządowej stronie. Pamiętajcie też, aby dokładnie planować wycieczkę i być przygotowanym na różne sytuacje. Zatem w tym przypadku wycieczki na tzw. spontanie nie wchodzą w grę.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna