Z roku na rok rośnie liczba turystów podróżujących po najróżniejszych zakątkach świata. Dzięki rozwojowi lotnictwa i innych dróg komunikacji można obecnie dotrzeć wszędzie. Jak łatwo się domyślić rosnąca liczba turystów może spowodować pogorszenie się stanu środowiska naturalnego. Czy można połączyć podróżowanie z ekologią? Oczywiście, że tak. Wystarczy tylko być świadomym turystą, który będzie wiedział jak ma postępować.
Zacznijmy od siebie
Jeżeli myślimy o ekologicznym podejściu do turystyki, zacznijmy w pierwszej kolejności od siebie. Po pierwsze – podczas mycia zębów zakręcajmy wodę. Otwierajmy ją tylko wtedy, kiedy będzie konieczność. Niezależnie od tego, czy nocujemy w hotelu z pięcioma gwiazdkami lub w tanim hostelu – oszczędzajmy wodę. Wynajmując pokój w drogim hotelu (w hostelach raczej się to nie zdarza) zorientujmy się, czy ręczniki wymieniane są co dzień, czy też rzadziej. Jeżeli codziennie można liczyć na świeżą bieliznę kąpielową – zrezygnujmy z niego. Niestety, ale nie jest to objaw dbania o środowisko naturalne. Wychodząc z pokoju na miasto pamiętajmy o wyłączeniu niepotrzebnych urządzeń. Zalicza się do nich klimatyzacja i ogrzewanie.
Jeżeli wybieramy się na wakacje pod namiot, to starajmy się nocować w znacznej odległości od brzegu jeziora. Zamiast palić ognisko – używajmy kuchenki gazowej. Jeżeli koniecznie chcemy postawić na ognisko, zdecydujmy się na jego mały rozmiar. NIE myjmy naczyń w jeziorach lub rzekach, ponieważ w ten sposób będziemy je zanieczyszczać. Po zwinięciu obozowiska ZAWSZE zwracajmy uwagę na to, czy nie pozostawiamy po sobie żadnych śmieci. Zwróćmy naturze to miejsce w takim stanie w jakim je zastaliśmy.
Odpowiednie miejsce noclegowe
Wybierając hotel warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą świadczyć o podejściu właścicieli do ochrony środowiska. Po pierwsze – Stokrotka. Jest to certyfikat, który przyzwany jest w branży turystycznej tym placówkom, które mają małe, szkodliwe oddziaływanie na środowisko. Hotele, kempingi, pola namiotowe, a nawet gospody mogą starać się o taki certyfikat, jeżeli m.in.: korzystają z żarówek energooszczędnych (60%), min. 22% energii elektrycznej musi pochodzić z odnawialnych źródeł energii, itd. Coraz częściej na portalach odnoszących się do wynajmu miejsc noclegowych można znaleźć specjalną zakładkę „ekologiczny”, gdzie umieszczane są placówki zasługujące na ten tytuł.
Lokalne jedzenie
Zawsze stawiajmy na lokalne jedzenie, które na pewno zasmakuje turystom. Inwestycja w towary importowane (również w pamiątki!) zawsze szkodliwie wpływa na środowisko naturalne. Mowa tutaj o zanieczyszczeniu środowiska gazami cieplarnianymi. Będzie trzeba zużyć więcej energii do transportu poszczególnych produktów spożywczych. Kupno produktów z zagranicy sprawia, że inwestujemy w firmy obce. Skoro już zawędrowaliśmy do pięknego kraju, który zachwyca nas swoimi urokami, wspierajmy lokalne firmy. Do tego namawiamy turystów przyjeżdżających do Polski. Sami również zachowujmy się w podobny sposób będąc na wakacjach.