Czy warto wybrać się do Chorwacji samochodem?

samochodem do chorwacji

Coraz więcej osób na urlop wybiera Chorwację i decyduje się na jazdę we własnym zakresie, własnym samochodem. Tutaj koniecznie trzeba wiedzieć więcej o tym czy konieczne są winiety do Chorwacji. W dzisiejszym poradniku podpowiemy w jakie rejony warto się wybrać i jakich formalności trzeba dopełnić.

Chorwacja winiety – czy trzeba je wykupować?

Wybierając się własnym samochodem do Chorwacji nie musisz wykupować winiety. Opłaty za przejazd autostradą pobierane są na bramkach, podobnie jak ma to miejsce w Polsce. Warto wiedzieć, że nie jest to bardzo duży koszt, gdyż za przejechanie całej Chorwacji wzdłuż nie zapłacimy więcej niż 200 zł. Zatem już to zachęca do podróży samochodem. Kolejnym czynnikiem zachęcającym do pojechania na urlop własnym autem jest obecnie niska cena ropy i benzyny. Dzięki temu koszty podróży nie będą bardzo wysokie.

Chorwacja samochodem – czyli gdzie warto się udać?

Cały region Dalmacji jest bardzo urokliwy. Jest położony nad Adriatykiem. Poza pięknymi plażami można odwiedzić parki narodowe, a także zobaczyć wiele monumentów z czasów średniowiecza. Można zdecydować się na podróż do Dalmacji Północnej, której głównym ośrodkiem miejskim jest Zadar. Niezwykle urokliwa jest także Dalmacja Środkowa ze Splitem, a w Dalmacji Południowej najbardziej znanym miastem jest Dubrownik. Oczywiście można zdecydować się na wycieczkę objazdową po całej Dalmacji, zwłaszcza jeśli dysponuje się kamperem. W Chorwacji znajdują się liczne pola namiotowe i campingowe, gdzie można się zatrzymać i jest dostęp do sanitariatów.

Co warto zobaczyć przejeżdżając przez Dalmację?

W Chorwacji znajdziemy wiele urokliwych zakątków. Przejeżdżając Dalmację wzdłuż i wszerz koniecznie trzeba odwiedzić Park Narodowy Krka z siedmioma wodospadami. Spacer po tutejszych drewnianych kładkach jest niezapomniany. Można się także zatrzymać przy malowniczych punktach widokowych. Jeśli preferujesz zwiedzanie zabytkowych miast, to zdecydowanie warto odwiedzić zarówno Split, jak i Dubrownik. Zabytkowa zabudowa zachwyca, próżno tu szukać bardzo nowoczesnych zabudowań. Jeśli zawsze chciałeś odwiedzić Wenecję, ale nie miałeś okazji, to w Chorwacji możesz obejrzeć miasto, które do złudzenia ją przypomina. Trogir, bo o nim mowa ma ciasną zabudowę, obecne są w nim kamienne mosty, a także nowoczesna marina.

Co warto wiedzieć, wybierając się do Chorwacji?

Jeśli po raz pierwszy wybierasz się samochodem do Chorwacji, to powinieneś pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze walutą obowiązującą w Chorwacji jest kuna, ale w wielu miejscach turystycznych zapłacisz także w euro. Lepiej jednak mieć przy sobie więcej oficjalnej waluty. Warto zadbać również o ubezpieczenie podróżne, a także dodatkowe ubezpieczenie samochodu. Dzięki temu wakacje w Chorwacji mogą być udane i nie trzeba obawiać się niespodziewanych sytuacji.

Zatem, gdzie do Chorwacji? Polecamy przede wszystkim okolice Splitu. Można na cel wybrać również mniejsze miejscowości turystyczne takiej jak Biograd czy Baska Woda, gdzie także można cieszyć się urokiem kamienistych plaż.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna