Sposoby na tanie podróżowanie

tanie podróżowanie

Na świecie jest ogromna liczba osób, które uwielbiają podróżować, odkrywać nowe miejsca, zwiedzać zabytki, poznawać lokalne kuchnie. Niestety nie zawsze mogą oni pozwolić sobie na wymarzoną podróż a powód tego jest prosty – zbyt mały budżet.

Na szczęście odpowiednie planowanie wydatków i wyszukiwanie informacji może znacząco obniżyć koszty i pozwolić zrealizować wymarzony wyjazd.

Loty

Na początku trzeba się zastanowić, w jaki sposób dotrzeć na miejsce w najbardziej ekonomiczny sposób. Bardzo często najlepszym wyborem są tanie loty. W ten sposób zmniejszamy też czas spędzony w podróży. Na początku warto zapoznać się z ofertą lotów bezpośrednio na stronach linii lotniczych, aby wiedzieć gdzie w ogóle lata dana linia. Nie warto jednak od razu kupować biletów, a najpierw skorzystać z jednej z dostępnych w internecie wyszukiwarek lotów. Niektóre linie lotnicze oferują także programy lojalnościowe (dające np. niższe ceny za loty i bagaż) oraz inne promocje, takie jak tymczasowe wyprzedaże lotów.

Zdarza się, że bezpośredni lot w wymarzone miejsce jest bardzo drogi. Wówczas można poświęcić trochę czasu i zaplanować lot z przesiadką.

Nocleg

Cena noclegu w wielu wypadkach stanowi największą część całego kosztu podróży. Planując budżetowy wyjazd należy zadać sobie pytanie na jaki minimalny standard możemy się zgodzić, bo przecież nie musimy nocować w hotelu, a zamiast tego wybrać nocleg oferowany przez lokalną społeczność (np. prywatne apartamenty, domy), a w niektórych przypadkach nawet wybrać kemping. Ważna jest lokalizacja – obiekty dobrze umiejscowione, znajdujące się np. w centrum starówki lub obok dworca autobusowego potrafią być droższe. Nocowanie w takich miejscach daje nam komfort, bo oszczędzamy czas ale za ten komfort musimy płacić.

Jak zarezerwować tani nocleg?

  • Hotel – łatwo znaleźć w internecie porównywarki ofert hotelowych. Warto z nich skorzystać, ponieważ ceny tego samego hotelu mogą być różne na różnych stronach. Porównywarka pokazuje najtańszą ofertę. Po wstępnym wybraniu hotelu możemy do niego zadzwonić i upewnić się, czy cena podana przez recepcję nie jest niższa od tej w internecie, bo czasem zdarzają się takie sytuacje gdzie przez telefon usłyszymy niższą kwotę.
  • Lokalne ogłoszenia prywatnych noclegów – w internecie są strony gdzie można zamieszczać prywatne ogłoszenia o krótkoterminowym wynajmie pokoju, apartamentu lub domu. Noclegi wybrane w ten sposób są na ogół tańsze niż pobyt w hotelu, jednak tutaj istnieje pewne ryzyko czy nocleg zostanie zrealizowany. Na szczęście na niektórych stronach można zamieszczać opinie o gospodarzach obiektów.
  • Kempingi – jeśli klimat na to pozwala to można pomyśleć o noclegu na dziko. Dobrze jest zarezerwować kemping wcześniej, aby zaoszczędzić czas na miejscu. To oczywiście najmniej komfortowa opcja noclegu ale za to kilkukrotnie tańsza niż hotel. Jeśli to ma zdecydować o tym, czy zmieścimy się w budżecie i polecimy w dane miejsce, czy też zostaniemy w domu bo przekroczymy budżet to warto rozważyć taką opcję.

Transport i zwiedzanie

Ekonomiczne przemieszczanie się w nowym miejscu po wyjściu z samolotu polega głównie na korzystaniu z komunikacji publicznej. Autobusy to zawsze tańsza opcja niż taksówka. Natomiast w słabo skomunikowanych miejscach warto wypożyczyć samochód dokonując rezerwacji przez internet. Zwiedzając duże miasta najlepiej korzystać z metra jeśli jest tak możliwość. Natomiast do przemieszczania się lokalnie między miejscowościami należy wybierać lokalnych przewoźników autobusowych. Dla bardziej odważnych istnieje opcja autostopu, jednak są kraje gdzie jest to niebezpieczne lub nawet nielegalne.

Podsumowując..

Realizowanie podróżniczych marzeń nie zawsze musi oznaczać ogromne wydatki. Odpowiednie planowanie, organizacja i poświęcenie trochę czasu przed podróżą pozwala na późniejsze oszczędzanie go. Organizując swój wyjazd pamiętaj o:

  • wyszukiwaniu noclegów oraz lotów w internecie za pomocą porównywarek
  • rezerwacji z wyprzedzeniem
  • zapoznaniu się z promocjami i akcjami rabatowymi
  • ogólnym planowaniu i przewidywaniu
Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna