Turystyka rowerowa w Polsce – o czym warto wiedzieć?

rower wakacje

Coraz większą popularność w naszym kraju zyskuje turystyka aktywna. Polacy często decydują się w czasie wakacji na poznawanie kraju nie tylko z perspektywy leżaka i plaży. Jednym ze sposób na ciekawe i aktywne podróżowanie są rowery. Włodarze naszych miast i regionów zaczynają zwracać coraz większą uwagę na tych turystów, a dzięki środkom finansowym z Unii Europejskiej infrastruktura rowerowa staje się dostępna i popularna. Dopasowuje się do tego także rynek noclegowy i restauracyjny.

Infrastruktura przyjazna rowerzystom

W wielu ciekawych krajoznawczo regionach Polski pojawia się coraz większa sieć dobrze utrzymanych tras rowerowych. Jednym z bardziej znanych jest Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo liczący ponad 2 tysiące kilometrów i biegnący przez pięć województw wschodniej Polski. Szlak zaczyna się w Elblągu, biegnie wzdłuż północnej i wschodniej granicy Polski, a kończy się w Końskich w województwie świętokrzyskim. Trasa biegnie przez 5 parków narodowych i liczne inne atrakcje krajoznawcze. Szlak jest dobrze oznakowany i cieszy się dużą popularnością wśród rowerzystów. Na turystykę rowerową mocno stawia też Pomorze Zachodnie, gdzie znajdziemy szlak Blue Velo oraz Trasę Pojezierzy Zachodnich. Na tym terenie funkcjonuje już ponad 1100 kilometrów sieci szlaków. Dla bardziej sprawnych rowerowo turystów ciekawe mogą być też szlaki w Małopolsce, a szczególnie szlak rowerowy wokół Tatr. Wymieniłam tylko najbardziej popularne trasy, ale atrakcji dla rowerzystów znajdziemy dużo także w innych regionach Polski. Infrastruktura przyjazna rowerzystom to nie tylko dobrze oznakowane trasy, lecz także wiaty, stojaki rowerowe, miejsca odpoczynku, punkty prostych napraw.

Usługi noclegowe i restauracyjne

Rozbudowana sieć szlaków rowerowych pociągnęła za sobą także rozwój nowych miejsc noclegowych. Decydując się na wakacje na 4 kółkach mamy wiele możliwości podróżowania. Początkowi turyści decydują się na wyjazd i nocleg w jednym miejscu i planowanie wycieczek po okolicy. Bardziej zaawansowani rowerzyści decydują się na noclegi w różnych miejscach w zależności od tego, gdzie dojadą danego dnia. Przy popularnych szlakach oferta noclegowa jest bardzo szeroka i każdy może znaleźć coś na miarę swoich potrzeb zarówno pod względem wygody, jak i finansów. Rowerzyści chętnie korzystają także z noclegów pod namiotem, a kempingów w ciekawych miejscach nie brakuje. Coraz więcej pól namiotowych stawia na wysoki standard usług. Na szlakach pojawia się tez coraz więcej punktów gastronomicznych oferujących potrawy regionalne. Ponadto w miejscach typu zamki, muzea czy skanseny znajdują się stojaki rowerowe, gdzie bezpieczenie możemy zostawić rowery na czas zwiedzania.

Bezpieczeństwo i kondycja

Planując wakacje rowerowe warto przeanalizować trasy i zobaczyć przez jakie tereny przebiegają. Pamiętajmy o tym, że tereny południowej Polski są górzyste i decydując się na trasę wokół Tatr trzeba mieć dobrą kondycję fizyczną. Natomiast wiele terenów oferuje szlaki rowerowe przeznaczone dla początkowych i średniozaawansowanych turystów. Ważnym elementem jest też sprzęt. Jeżeli polegamy na swoich zasobach warto przed rowerowymi wakacjami przygotować rowery w profesjonalnym serwisie, a w czasie wakacji zadbać o podstawowe narzędzia do naprawy. Dla bezpieczeństwa warto też wyposażyć się w kask, elementy odblaskowe i oświetlenie roweru. Warto także dopasować typ roweru do zaplanowanej trasy.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna